The Staff

Senior Leadership Team
Mr. Henry Keighley-Elstub, PGCE Head
Mrs. Rebecca Raffan, BEd (Hons) Deputy Head
Miss Nicola Mooney, BA(Ed) (Hons) Assistant Head (Pastoral)
Mrs. Annabel Tuckey, MSc Assistant Head (Progress and Achievement)
Senior Management Team
Miss Katie Barnsley, BA(Ed) (Hons)  Head of Reception
Miss Samantha Cairney, BA Hons  Head of Lower School
Ms Elizabeth Symonds, PGCE Head of Middle School
Miss Amelia Partridge, PGCE, MA Head of Senior School Transition; Educational Visits Coordinator
Ms. Emma Bailey, BA QTS (Hons) Head of Upper School
Miss Emily Morgan, BEd  Head of Reception & Lower School Maths
Miss Lauren Spring, MaST  Head of Midlle & Upper School Maths
Mr. Daniel Braunstein, PGCE Head of Middle & Upper School English
Miss Seema Manji, PGCE  Head of Digital Learning
Class Teachers
Miss Katie Barnsley, BA(Ed) (Hons) Reception (RKB), Head of Reception
Miss Lily Holdaway, BA Hons Reception (RLH), Geography Coordinator
Miss Alice Huntrods, BA Hons Reception (RAH)
Miss Georgia Gaffney, QTS Year 1 (1GG)
Miss Sharon Hague, Dip Ed Year 1 (1SH)
Miss Emily Morgan, BEd Year 1 (1EM), Head of Reception & Lower School Maths
Miss Samantha Cairney, BA Hons Year 2 (2SC),  Head of Lower School
Miss Laura Smith, PGCE Year 2 (2LS)
Miss Abigail Bass, BA (Hons), PGCE Year 2 (2AB)
Mrs. Camilla Critchley, PGCE Year 3 (3CC)
Miss Madeleine Brenan, PGCE Year 3 (3MB),  Environmental Coordinator
Miss Mona Farsi, PGCE Year 3 (3MF)
Mrs. Adriah Holder, PGCE Year 4 (4AH), History Coordinator
Miss Hafisa Sajjad, BA(Hon), QTS Year 4 (4HF)
Ms Elizabeth Symonds, PGCE Year 4 (4ES), Head of Middle School
Ms. Emma Bailey, BA QTS (Hons) Year 5 (5EC), Head of Upper School
Mrs. Jane Martin, PGCE Year 5 (5JM), RE Coordinator
Miss Rebecca Wilkin, BA (Hons), QTS, PGDE Year 5 (5RW)
Miss Amelia Partridge, PGCE, MA Year 6 (6AP), Head of Senior School Transition,  Educational Visits Coordinator
Miss Lauren Spring, MaST Year 6 (6LS),  Head of Middle  & Upper School Maths
Miss  Sarah Waterman, BA, QTS Year 6 (6SW)
Miss Shelby Williams, PGCE Teacher
Mrs. Annabelle Larkworthy, MEd Class Teacher (
Miss Annmarie Tobin, PGCE Class Teacher, RE Coordinator (Maternity Leave)
Specialists
Miss Kristen Ashworth, DIPT PE Teacher
Mrs. Kathryn Boyes, BA (Hons), PGCE, Med (Cantab), SpLD Head of Additional Needs
Mrs. Sue Burden Griffiths, PGCE Learning Enrichment Coordinator
Mr. Daniel Braunstein, PGCE Head of Middle & Upper School English
Miss Ann Burton, PGCE French Coordinator
Miss Lacey Congram, BSc, GTP Head of PE & Games
Miss Chloe Davies, M.A. (Cantab), PGCE Head of Science
Mrs. Sarah Desforges, PGCE SEN Teacher
Mrs. Anna Gil, MSc Chem, PGCE Science Teacher/Technician, Health & Safety Officer
Miss Amy Greenwood PE Assistant
Ms Yannik Le Troadec, PGCE, MA Art & Design Coordinator
Miss Clare Hirons, BA (Hons), PGCE Art Teaching Assistant
Miss Seema Manji, PGCE Head of Digital Learning
Mrs. Clare Radwell, BA (Ed) EAL Teacher
Mrs. Lisa Shelbourn, PGCE Music Teacher
Mrs. Alyssa Shillinglaw, BEd, Mont Dip, Dip SPLD SEND Teacher
Mrs. Anna Miller, MA Head of Music
Mrs  Sophie Price, PGCE Head of Drama
Teaching Assistants
Miss Sally Dinh, BSc Reception (RLH)
Miss Becky Moore Reception (RKB)
Miss Charlotte Sirr, BSc, MSc Reception (RAH)
Miss Dolores Dwane, QCF Dip Year 1 (1SH)
Mr. Martin Finn Year 1 (1GG), TA Coordinator
Miss Marabel Vicho Mercado, BEd Year 1 (1EM)
Mrs. Diane Fitzgerald Year 2 (2LS)
Miss Avril Richardson Year 2 (2AB)
Miss Emma Tovey Year 2 (2SC)
Miss Samantha Dunsmore, BA Hons Reception & Lower School
Miss Katherine Davies, BA Hons Middle & Upper School
Miss Iulia Pepel, BA (Hons), MA Middle & Upper School
Visiting Music Staff
Mr. Ben Aldridge, BMus Guitar
Ms. Deborah Ellin, B.Mus (Hons) P.G.Dip, LRAM Flute
Miss Helen Vidovich Flute
Ms. Kirsty Loosemore Trumpet
Ms. Janine Magnin Singing
Miss Jennifer Rhodes Singing
Miss Elizabeth Ryder Singing
Mr. Antero Manocchi Cello
Mrs. Sarah Pope, RAM Hons Piano
Mr. Mladen Stankovic, BMus Piano
Mr. Andrew Robinson Recorder
Miss Anda Vican, BMus Violin
Mr. Glen Williams, ARCM Clarinet
Administrative Staff
Mrs. Katarina Benbelaid School Administrator (No.10)
Miss  Danielle Butler Head’s PA & Admissions Assistant
Mrs. Caroline Fenston Head’s PA & School Administrator (No.18)
Ms. Claude-France Dubois Bursar
Mrs. Roseli Heinsius Data Manager
Miss Monika Jackova Registrar
Supervisors
Mrs. Carol Gator Lunchtime Supervisor
Mrs. Angie McIntosh Lunchtime Supervisor
Mrs. Imelda Mendoza Lunchtime Supervisor
Mrs. Josefin Mendoza Lunchtime Supervisor
Miss Mandy Nunes Lunchtime Supervisor
Mrs. Hoda Kanswa Traffic & Playtime  Supervisor
Caretaker
Mr. Lourenco Guedes